اوتیسم و آلودگی هوا

پژوهشی جدید نشان میدهد اختلال اوتیسم با آلودگی هوا ارتباط دارد

یک مطالعه جدید در چین ثابت میکند قرار گرفتن در معرض آلودگی هوای ناشی از اتومبیل ها، کارخانه جات و مناطق صنعتی میتواند احتمال بروز اختلال اوتیسم را در کودکان افزایش دهد.

این پژوهش که توسط دانشگاه آکادمی علوم چین و با همکاری دانشگاه های مک گیل کانادا و بیرمنگام انگلستان انجام شده است اولین مطالعه در نوع خود است که نشان دهنده ارتباط ابتلا به اختلال طیف اوتیسم در کودکان کشورهای در حال توسعه و آلودگی هوا در این کشور هاست.

این پژوهشگران 124 کودک مبتلا به اوتیسم و 1240 کودک سالم را به عنوان گروه کنترل به مدت 9 سال پیاپی در یک مطالعه طولی بررسی کردند.

مطالعه این پژوهشگران بر اثرات سه نوع ماده مختلف، PM1, PM2.5, PM10 سه ریزگرد موجود در آلودگی منتشر شده از ماشین ها و کارخانجات بر روی سلامت کودکان موردمطالعه بود.

هرچه یک ریزگرد اندازه کوچکتری داشته باشد راحت تر میتواند ریه را درنوردیده و به جریان خون وارد شود که این خود شروع چرخه آسیب های جدی به بافت بدن است. PM1 کوچکترین ذره از نظر اندازه است که بعد از آن به ترتیب PM2.5 و PM10 قرار دارند. جالب توجه است که تا کنون هیچ قانون محدود کننده ای در مورد این ریزگرد ها به تصویب نرسیده است.

طبق نتایج این پژوهش که در ژورنال Environmental International  به چاپ رسیده، قرار گرفتن در معرض این ریزگرد ها از تولد تا 3 سالگی شانس ابتلای کودک به اوتیسم را تا 78 درصد افزایش میدهد. این یافته ها با یافته های پژوهش های پیشین که آلودگی هوا را با اوتیسم مرتبط دانسته بودند همسو است.

“عوامل ایجاد اوتیسم بسیار پیچیده و چند بعدی هستند و هنوز کامل درک نشده اند ولی عوامل محیطی مانند آلودگی روز به روز نقش پررنگ تری در ایجاد این اختلال پیدا میکنند” ژیلینگ گو نویسنده پژوهش حاضر اعلام کرد. ” مغز کودکان تازه متولد شده نسبت به در معرض آلودگی هوا قرار گرفتن آسیب پذیری بیشتری نشان میدهد و مطالعات زیادی ارتباط این آلودگی ها و نقص در عملکرد های مغزی و درستگاه ایمنی را پیشنهاد داده اند. مطالعه ما نیز این ارتباط را نشان میدهد ولی مطالعات گسترده تری نیاز است تا این ارتباطات را به صورت قطعی نشان دهد”.

پروفسور یومینگ گو از دانشگاه موناش استرالیا در مورد این پژوهش چنین میگوید: ” اثرات مخرب آلودگی هوا بر سلامت کودکان بسیار واضح است و هیچ مقدار امنی در این زمینه وجود ندارد. بسیار مطالعات گوناگونی این آلودگی ها را به تولد زودرس، یادگیری کند و مشکلات قلبی ارتباط داده اند”.

آوریل 2, 2019

0 پاسخ به "اوتیسم و آلودگی هوا"

ارسال یک پیغام

درباره ما

موسسه سلامت روان ایپا در تاریخ 1397/11/02 به شماره ثبت ۴۶۳۷۷ در راستای ارائه خدمات روانشناسی به صورت آنلاین در سراسر کشور به عنوان پر مخاطب ترین مجموعه روانشناسی در شبکه های اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرده است و با همراهی اساتید به نام روانشناسی و سعی بر بالابردن کیفیت آموزشی و درمانی سلامت روان جامعه دارد.
انتقادات،پیشنهادات و طرح های خود را از طریق ایمیل و یا شماره تماس های زیر با ما درمیان بگذارید⬇️
email 📧 ipaonline.edu@gmail.com
📱 09359425582
☎️ 7263 8885 021
آدرس: تهران، گاندی چنوبی، نبش ۱۳(شهاب)، زنگ از درب حیاط.

کاربران آنلاین حاضر در سایت

تصویر پروفایل مریم
X