هیجان منفی

هیجان منفی می توانند ظرفیت ما به اعتماد را کاهش دهند.
14 مارس 2019 ، دانشگاه زوریخ
همه ما می دانیم که بد خلقی می تواند تاثیر منفی روی نحوه برخورد ما با دیگران بگذارد ولی آیا این امر می تواند ما را بی اعتمادتر هم کند؟ طبق جدیدترین پژوهشی که توسط تیم پژوهشگران بین المللی آمستردام زوریخ انجام شده، بله. این تحقیق نشان می دهد که هیجانات منفی می توانند میزان اعتماد ما به دیگران را کاهش دهند. این که هیجانات روی کنش¬ متقابل ما تاثیر می¬گذارند، امری بدیهی است، کافی است به مشاجره ی ساده با کسی که دوست دارید فکر کنید که چه راحت داغ می¬شود. حال در نظر بگیرید که هیجانات منفی، به خاطر ترافیک و یا جریمه ی رانندگی اتفاق بیافتند. محققین این هیجانات را «هیجانات اتفاقی» می دانند زیرا با توجه به یک حادثه و اتفاقی ایجاد می شوند که ارتباطی به تعاملات اجتماعی جاری ما ندارند. این هیجانات به طور مکرر در تعاملات روزمره¬ی ما با دیگران ایجاد می-شوند، گرچه ما به طور آگاهانه از آن¬ها با خبر نداریم.
تیم تحقیقاتی زوریخ و آمستردام روی این که آیا هیجان آزاردهنده ی اتفاقی می¬تواند روی رفتار اعتمادی و شبکه های مغزی مربوط به شناخت اجتماعی تاثیر بگذارد؟، پژوهش کردند. این تیم، جهت تحریک حالت هیجان آزاردهنده ی ممتد از تهدید شوک الکتریکی بی خطر بر روی مشارکت کنندگان در آزمایش استفاده کردند. این تهدید با قابلیت اعتماد بالایی نشان داد که اضطراب قابل انتظار را تحریک می¬کند. سپس در همین بستر آزمایشی از مشارکت کنندگان خواسته شد که بازی اعتماد انجام دهند. بازی بدین ترتیب بود که مشارکت کنندگان طی تصمیمی می بایست میزانی پول روی غریبه ای سرمایه گذاری می¬کردند در صورتی که آن غریبه یا به نحوی آن را بازپرداخت کند و یا کل پول را برای خود نگه دارد. محققین دریافتند که در صورتی که مشارکت کنندگان اضطراب دریافت شوک داشتند، به طور معنی داری کمتر به غریبه اعتماد می کردند.
به علاوه این تیم به وسیله یMRI پاسخ¬های مغزی مشارکت کنندگان هنگام تصمیم به اعتماد را ثبت کرده است که نشان می¬دهد ناحیه¬ای که مربوط به فهم اعتقادات دیگران است (گیجگاهی-آهیانه ای)، موقع تهدید به دریافت شوک حین تصمیم به اعتماد، شدیدا تحت فشار قرار گرفته است. اما در حالت بدون تهدید به شوک تغییری رخ نداده است.
کریستین راف و یان انگلمن در این باره توضیح می¬دهند: «این نتایج به خوبی نشان می دهند که هیجانات منفی به طور معنی داری تعاملات اجتماعی ما و میزان اعتماد ما به دیگران را تحت تاثیر قرار می دهند. علاوه بر این، تاثیرات عمیق هیجانات منفی روی مداربندی مغز را نیز بر ما آشکار می¬سازند. به لطف حوادث سیاسی اخیر در بریتانیا و انتخابات پارلمانی آتی اروپا، این نتایج نشان می دهند که تا چه حد این هیجانات منفی (حتی بی ربط) روی تصمیمات اجتماعی مهم، می توانند تاثیرگذار باشند. حتی در امری مهم مانند رای دادن.

Journal Reference:
1. Jan B. Engelmann, Friederike Meyer, Christian C. Ruff, Ernst Fehr. The neural circuitry of affect-induced distortions of trust. Science Advances, 2019; 5 (3): eaau3413 DOI: 10.1126/sciadv.aau3413

آوریل 2, 2019

0 پاسخ به "هیجان منفی"

ارسال یک پیغام

درباره ما

موسسه سلامت روان ایپا در تاریخ 1397/11/02 به شماره ثبت ۴۶۳۷۷ در راستای ارائه خدمات روانشناسی به صورت آنلاین در سراسر کشور به عنوان پر مخاطب ترین مجموعه روانشناسی در شبکه های اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرده است و با همراهی اساتید به نام روانشناسی و سعی بر بالابردن کیفیت آموزشی و درمانی سلامت روان جامعه دارد.
انتقادات،پیشنهادات و طرح های خود را از طریق ایمیل و یا شماره تماس های زیر با ما درمیان بگذارید⬇️
email 📧 ipaonline.edu@gmail.com
📱 09359425582
☎️ 7263 8885 021
آدرس: تهران، گاندی چنوبی، نبش ۱۳(شهاب)، زنگ از درب حیاط.

کاربران آنلاین حاضر در سایت

تصویر پروفایل مریم
X