شش افسانه در مورد استرس

شش افسانه در مورد استرس:

شش افسانه حول استرس وجود دارد که باطل کردن آن به ما کمک می کند که مشکلاتمان را بفهمیم و اقدام به برطرف کردن آن بکنیم. بگذارید این افسانه ها را مرور کنیم.

افسانه اول: استرس واسه همه یه جوره.

کاملا اشتباه است. استرس برای تک تک ما متفاوت است. چیزی که ممکن است برای یک شخص استرس زا باشد برای دیگری استرس زا نیست. هر کدام از ما در برابر  استرس به طور متفاوتی پاسخ می­دهیم.

 

            افسانه دوم: استرس همیشه براتون بَده.

با توجه به این دیدگاه، استرس نا چیز ما را خوشحال و سلامت می­کند. این نیز اشتباه است. استرس برای انسان، مانند فشار دست هنگام کشیدن کمان روی سیم ویلن است. اگر خیلی کم باشد، موسیقی سنگین و گوش خراش می­شود و اگر خیلی زیاد باشد موسیقی مانند جیغ شده و سیم ها پاره می­شوند. استرس می تواند بوسه­ی مرگ باشد یا ادویه زندگی. مسئله واقعی این است که چگونه آن را مدیریت کنیم.  استرس مدیریت شده ما را خوشنود و خلاق می کند، ولی استرس مدیریت نشده، آسیب زاست و حتی منجر به مرگ نیز می­شود.

 

افسانه سوم: استرس همه جا هست، پس تو نمی­تونی کاری در قبالش انجام بدی.

این چنین نیست. شما می توانید زندگی خود را طوری برنامه­ریزی کنید که استرس شما را از پا نیاندازد. برنامه ریزی مؤثر شامل مشخص کردن اولویت­ها، ابتدا کار کردن روی مشکلاتتان، حل آن­ها و سپس رجوع به مشکلات پیچیده تر است. وقتی استرس بد مدیریت شود، اولویت بندی نیز به مشکل می­خورد. در این صورت تمام مشکلات شما به یک میزان دشوار بوده و استرس، همه جا حاضر به نظر می­رسد.

 

            افسانه­ی چهارم: مشهورترین روش، بهترین روش واسه کاهش استرسه.

باز هم این چنین نیست. هیچ روش کاهش استرس جهان شمول و واحدی وجود ندارد. همه­ی ما متفاوت هستیم، زندگی ما به شکل متفاوتی رقم می­خورد، شرایطمان و واکنش­هایمان نیز متفاوت­اند. فقط یک برنامه­ی جامع، برای هر فرد امکان وجود دارد.

            افسانه­ی پنجم: علائم استرس نباشه، استرس هم نیست.

نبود علائم استرس به معنای نبود استرس نیست. در واقع، استتار علائم با دارو درمانی به شما هشدار می­دهد که نیاز دارید فشار را از روی سیستم زیستی و روانی خود کاهش دهید.

 

            افسانه­ی ششم: فقط علائم مهم استرس نیاز به توجه دارن.

این افسانه این­گونه فرض می­کند که علائم خفیفی مثل سردرد و اسیدمعده، می­تواند به راحتی مورد چشم پوشی قرار گیرد. در صورتی که این علائم به منزله­ی هشدار هایی هستند که به شما می­گویند افسار زندگی­تان در حال خارج شدن از دست هایتان است و نیاز به تلاش بیشتری جهت مدیریت استرس خود دارید.

ژوئن 4, 2019

0 پاسخ به "شش افسانه در مورد استرس"

ارسال یک پیغام

درباره ما

موسسه سلامت روان ایپا در تاریخ 1397/11/02 به شماره ثبت ۴۶۳۷۷ در راستای ارائه خدمات روانشناسی به صورت آنلاین در سراسر کشور به عنوان پر مخاطب ترین مجموعه روانشناسی در شبکه های اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرده است و با همراهی اساتید به نام روانشناسی و سعی بر بالابردن کیفیت آموزشی و درمانی سلامت روان جامعه دارد.
انتقادات،پیشنهادات و طرح های خود را از طریق ایمیل و یا شماره تماس های زیر با ما درمیان بگذارید⬇️
email 📧 ipaonline.edu@gmail.com
📱 09359425582
☎️ 7263 8885 021
آدرس: تهران، گاندی چنوبی، نبش ۱۳(شهاب)، زنگ از درب حیاط.

کاربران آنلاین حاضر در سایت

تصویر پروفایل Bahar307
تصویر پروفایل magari
X