به کودکان کمالگرا کمک کنید تا بتوانند اشتباهات خود را قبول کنند

Eileen Kennedy-Moore, PhD, is an author and clinical psychologist, based in Princeton, NJ. Her most recent book for children is Growing Friendships: A Kids’ Guide to Making and Keeping Friends.

کودکان اغلب می شنوند: “اشتباهات بخشی از یادگیری است”، اما اگر آنها دارای تمایلات کمال گرایی باشند، این را باور نمی کنند. اشتباهات آنها برایشان غیر قابل تحمل و تحقیر کننده خواهند بود. آنها با نمره کمتر از عالی به گریه می افتند، ناامید می شوند و یا از انجام فعالیت هایی که مطمئن نیستند در آنها عالی می شوند خودداری می کنند.

کمال گرایی در مقابل تلاش سالم

تمایز مهمی میان تلاش های سالم و کمال گرایی ناسالم وجود دارد که به سادگی در سطح هیجانی قابل ملاحضه است: تلاش های سالم، خوش بینانه، انرژی بخش و لذت بخش هستند. اما کمالگرایی احساسی پر از اجبار، دردناک و بدون پایان است. تلاش های سالم به دنبال اشتیاق برای یادگیری و دستیابی به آن است، در حالی که کمال گرایی به خاطر ترس از شکست اتفاق می افتد.

کودکان كمال گرا با استانداردهای سفت و سخت خود شناخته می شوند. آنها معتقدند که باید خودشان را برای اشتباه تنبیه کنند یا هرگز هیچ کاری را تمام نمی کنند. اما تحقیقات اخیر کمال گرایی را با اضطراب، افسردگی، سوء مصرف مواد و اختلالات خوردن مرتبط می دانند. همچنین کمال گرایی می تواند باعث احتیاط بیش از حد و گریز از ریسک شود، همچنین می تواند خلاقیت را از بین ببرد و به جای آن که فرد بتواند به راحتی رویکردهای متفاوت را دریابد، باعث می گردد که از بسیاری اقدامات اجتناب کند.

به کودکان کمک کنید تا بتوانند با اشتباه کردن کنار بیایند

در اینجا راه حلی پیشنهاد شده است که به کودکان کمک می کند تا بتوانند اشتباهات خود را قبول کنند. برای کودکان توضیح دهید که پروسه ی یادگیری شامل سه بخش است. بخشی از کارها که انجام دادن آنها برای کودک بسیار ساده است. این دسته از کارها در ناحیه کارهایی قرار دارند که کودک استادانه انجامشان میدهد.

بخش دیگری از کارها به دسته ای تعلق دارند که کودک در مواجهه با آنها دچار مشکل می شود و در رده ی بسیار دشوار قرار دارند. اینها کارهایی هستند که او هنوز یاد نگرفته است و در مواجهه با آنها دچار خطا می شود.

در نهایت گروه سوم در میان این دو دسته قرار می گیرند. “ناحیه ی یادگیری”، که از کارهایی آسان و دشوار تشکیل شده است و کودک در مواجهه با برخی خوب عمل می کند و در مواجهه با برخی دیگر با خطا مواجه می شود. به کودک خود بگویید بعضی بچه ها فقط می خواهند در دسته کارهای آسان بمانند چون از اشتباه کردن می ترسند، اما این یعنی آنها پیشرفتی هم نمی کنند، فقط چیزهایی که می دانند را دوباره تمرین می کنند. از طرف دیگر بعضی بچه ها آنقدر شجاع هستند که به ناحیه ی یادگیری وارد می شوند. این یعنی که آنها گاهی اشتباه می کنند، اما با تمرین، مطالعه و راه حل های بهتر، اشتباهات خود را بر طرف می کنند. به این ترتیب، آنها چیزهای بیشتری یاد می گیرند، و پیشرفت می کنند.

بنابراین، زمانی که کودک شما اشتباه می کند، به جای اینکه بگوید “وای نه!”، باید بگوید “چه خوب! من دارم یاد می گیرم…”

ژوئن 4, 2019

1 پاسخ به "به کودکان کمالگرا کمک کنید تا بتوانند اشتباهات خود را قبول کنند"

  1. به نظر می‌رسد فقط با گفتن چنین جملاتی مشکل کمال گرایی برطرف نمیشه

ارسال یک پیغام

درباره ما

موسسه سلامت روان ایپا در تاریخ 1397/11/02 به شماره ثبت ۴۶۳۷۷ در راستای ارائه خدمات روانشناسی به صورت آنلاین در سراسر کشور به عنوان پر مخاطب ترین مجموعه روانشناسی در شبکه های اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرده است و با همراهی اساتید به نام روانشناسی و سعی بر بالابردن کیفیت آموزشی و درمانی سلامت روان جامعه دارد.
انتقادات،پیشنهادات و طرح های خود را از طریق ایمیل و یا شماره تماس های زیر با ما درمیان بگذارید⬇️
email 📧 ipaonline.edu@gmail.com
📱 09359425582
☎️ 7263 8885 021
آدرس: تهران، گاندی چنوبی، نبش ۱۳(شهاب)، زنگ از درب حیاط.

کاربران آنلاین حاضر در سایت

تصویر پروفایل mahnaz
X